„Zdecydowanie nietypowy” – Nora R. Baskin i świat widziany oczami dziecka z autyzmem

Jason wygląda jak zwykły chłopiec, ale widzi świat zupełnie inaczej. Patrzenie w oczy to dla niego tortura, a obserwowanie twarzy rozprasza go tak mocno, że nie może skupić się na słowach rozmówcy. Jego zachowanie często trudno zrozumieć, chociaż gdybyśmy „weszli do jego głowy”, na pewno inaczej spojrzelibyśmy na autyzm. Właśnie taką możliwość daje nam lektura Zdecydowanie nietypowego.

Jason opowiada nam swoją historię, pokazuje jak walczy z uczuciami, agresją, niezrozumieniem ludzi, w tym własnych rodziców. Możemy niemal na własnej skórze poczuć, jak ciężko jest być innym i jak wiele przykrości może nas spotkać z tego powodu… Bardzo dobrym pomysłem autorki było pokazanie autyzmu z perspektywy dotkniętego nim chłopca. Dzięki temu chociaż w niewielkim stopniu możemy wczuć się w jego sytuację. Na szczęście z biegiem lat świadomość dotycząca autyzmu jest coraz większa, jednak nadal zbyt mała. Wielu dorosłych ludzi nie ma zupełnie pojęcia, czym jest autyzm! Dlatego bardzo się cieszę, że powstała ta książka i parę do niej podobnych.

Neurotypowi bardzo lubią, gdy patrzy się im w oczy. To oznacza, że ich słuchasz. Zupełnie jakby patrzenie gdzie indziej sprawiało, że przestajesz słyszeć. To nieprawda. Patrzenie na czyjąś twarz tylko mnie rozprasza.

Największym minusem Zdecydowanie nietypowego jest to, że jest tak krótki! Rozumiem, że książka jest kierowana przede wszystkim do młodzieży, ale wolałabym, aby działo się w niej nieco więcej… Prócz bardziej rozbudowanej akcji chciałabym również więcej dowiedzieć się o samym autyzmie. Cudownie byłoby znaleźć na końcu książki krótkie podsumowanie o charakterystycznych cechach takich dzieci. Dzięki temu czytelnik mógłby nauczyć się jeszcze więcej, niż z samej lektury i własnych wniosków wyciągniętych na jej podstawie. Mam również wrażenie, że Nora R. Baskin za słabo poznała temat, bo niestety nie wszystko się zgadza. Dzieci z autyzmem mają duży problem z metaforami, a Jason ich używa i to z dużą wprawą. Ciężko jest im też rozpoznawać emocje innych osób. Takich błędów jest parę, choć pozostałe nie rzucają się aż tak bardzo w oczy. Ważne jest jednak dla mnie przede wszystkim to, że Zdecydowanie nietypowy może sprowokować do szukania nowych informacji i zachęcić do dyskusji. Nie zrozumcie mnie jednak źle! Poza tymi paroma mankamentami, naprawdę możemy zobaczyć świat dziecka z autyzmem i poznać najbardziej charakterystyczne cechy autyzmu: problemy z uwagą, nadwrażliwość na bodźce (dotyk, dźwięki, zapachy, smaki), problemy z kontaktami społecznymi, ograniczenie mowy i ekspresji i wiele innych.

Czuję dookoła jej miłość. Uczucia mają kształt, tak jak kolory i litery. Niektóre widzę, inne się poruszają. Niektóre znam, innych nie. Zatrzymują się na tyle długo, żebym mógł je nazwać. Chciałbym nazwać to, co czuję. Miłość jest żółta, ciepła i bezpieczna.

Zdecydowanie nietypowy może nieco otworzyć oczy nie tylko nastolatkom, ale również dorosłym. I Chociaż wielu rzeczy brakuje mi w tej książce, to mimo wszystko jestem zadowolona. Oby powstało więcej takich pozycji, które w przystępny sposób pokazują czytelnikowi świat osób w jakichś sposób odbiegających od normy, nie tylko z autyzmem. Dzięki takim książkom rodzi się empatia, zwiększa się wiedza i świadomość problemu… Przeczytajcie, bo kto czyta – nie pyta, tylko po prostu wie!

Korzystając z okazji polecam Wam pozostałe książki Wydawnictwa Biała Plama – każda z nich dotyka jakiegoś ważnego problemu i opowiada historie osób innych, skrzywdzonych, chorych lub wykluczonych.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Biała Plama!

  • Tytuł: Zdecydowanie nietypowy
  • Autor: Nora Raleigh Baskin
  • Tłumacz: Katarzyna Gotlin
  • Wydawnictwo: Biała Plama
  • Rok wydania: 2017
  • Liczba stron: 200
  • Ocena: 4/6
Ten wpis został opublikowany w kategorii literatura młodzieżowa, Samorozwój i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>