„Od jutra dieta” – Małgorzata Mroczkowska uczy, jak podnieść się z kanapy i walczyć o szczęście

Baśka to kobieta taka, jak my: nieidealna, zabiegana, mająca własne zdanie i wiecznie dążąca do ideału, choć w jej przypadku jest to raczej kula, niż szczupła sylwetka… Poznajcie ją lepiej, a przekonacie się, że nie tylko Was dopadają liczne nieszczęścia, zwane leniwym mężem, nadaktywnymi dziećmi i wypełnionym chaosem domem. Do tego wszystkiego Baśka dokłada jeszcze nadwagę i niechęć do samej siebie, co jest niestety przykrą mieszanką.

W dzisiejszych czasach nikt nie ma na nic czasu. Skąd ten czas brać? Gdzie on rośnie, żeby można go było sobie nazbierać, odłożyć na półkę i wykorzystać, kiedy nadejdzie odpowiednia pora? Niestety jedyne, co wiem na temat czasu, to to, że leci. I to w zastraszającym tempie.

Na szczęście mnie diety (jeszcze!) nie dotyczą, ale i tak bez problemu utożsamiałam się z Baśką… Jestem pewna, że każda z nas odnajdzie w tej bohaterce cząstkę siebie. Piękne w tej książce jest to, że pozwala kobietom na niedoskonałość i przypomina, że nie jesteśmy robotami, stworzonymi by służyć panu i władcy zwanym mężem. Teoretycznie książka jest zabawna i przez całą lekturę będziemy chichotać i przytakiwać, ale czyż nie będzie to śmiech przez łzy? Szara rzeczywistość kur domowych jest szalenie przykra, zwłaszcza kiedy jest się jedną z owych kur. Baśka doskonale zdaje sobie sprawę z własnej funkcji w domu i właśnie dlatego czuje się bezwartościowa. Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Basi, więc razem z nią przeżywamy wzloty, upadki, nieporozumienia i prowadzące do depresji zbędne kilogramy.

 Coś w tym jednak jest, że jako chrześcijanie jesteśmy uczeni od małego współczucia biednym i pochylania się nad słabszymi od nas oraz pogardy dla bogatych i tych, którym się udało. W końcu to nie ja wymyśliłam powiedzenie, że prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogacz dostanie się do nieba. Dopiero teraz zobaczyłam, jak łatwo wpadamy w tę pułapkę pogardy dla tych, co mają lepiej. Trudno nam głośno przyznać się do podziwu dla ich czynów, dużo łatwiej zdobyć się na krytykę. Tak już człowiek ma, przynajmniej w kraju nad Wisłą.

Wielkie brawa należą się autorce za lekkie pióro, piękny język i umiejętność pokazania polskiej rzeczywistości kobiet w krzywym zwierciadle. Jedynym minusem jest tu dla mnie mały dynamizm i mała ilość relacji między bohaterami. Książka składa się niemal wyłącznie z przemyśleń Baśki, akcja ma tutaj marginalne znaczenie. Dzięki temu możemy do książki wracać co jakiś czas bez obawy, że pogubimy się w fabule. Warto przy tym wspomnieć, że mimo swoich 400 stron, książkę się dosłownie połyka. Każdy z rozdziałów kończy się jakimś krótkim dowcipem, z czego poniżej możecie zobaczyć mój ulubiony:

Małgorzata Mroczkowska w otoczkę humoru ubrała wiele ważnych refleksji i przesłań płynących do wszystkich kobiet, a zwłaszcza tych, które nie potrafią być ze sobą szczęśliwe. Świetna lektura dająca psychiczny odpoczynek i skłaniająca do wstania z kanapy i walki o własne szczęście, chociażby od jutra!

Gorąco dziękuję Małgorzacie Mroczkowskiej i Wydawnictwu Czwarta Strona za możliwość objęcia tej książki swoim patronatem medialnym!

  • Tytuł: Od jutra dieta
  • Autor: Małgorzata Mroczkowska
  • Wydawnictwo: Czwarta Strona
  • Rok wydania: 2017
  • Liczba stron: 480
  • Ocena: 5/6

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii literatura kobieca, patronat i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „„Od jutra dieta” – Małgorzata Mroczkowska uczy, jak podnieść się z kanapy i walczyć o szczęście

  1. ~teresa pisze:

    uwielbiam lody najbardziej bakaliowe pozniej truskawkowe, kokosowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>