„Córka rewolucji” – Antonia Senior – miłość, zdrada i XVII wieczny Londyn

Londyn w XVII wieku był mroczny, brudny i niebezpieczny. Najlepiej wie o tym Henrietta, śledząca zmiany polityczne i liczne konflikty wewnętrzne w kraju. Jako kobieta ma jednak niewiele do powiedzenia – powinna szyć, gotować i być piękna dla przyszłego męża, któremu będzie przecież dogadzać całe życie. Henrietta ma jednak inny plan na swoje życie, a nadchodząca rewolucja, daje jej szansę na zmiany.

Dlaczego – zastanawiał się Ned – ojciec pozwolił, żeby stała się tak nieatrakcyjnie wyedukowana? Żaden mężczyzna nie zechce żony odmieniającej po łacinie hic, haec, hoc, ani znającej się lepiej na matematyce. Ojca po prostu bawią publiczne występy Henrietty, popisywanie się jej uczonością. Biedne dziewcze.

Henrietta jest piękną i mądrą dziewczyną, jednak nie może korzystać ze swojej wiedzy i elokwencji. Jako młoda dama ma obowiązek przebywać w domu, podczas gdy jej brat bliźniak swobodnie zwiedza miasto i dyskutuje o przyszłości kraju. Dziewczyna ma jednak dość udawania głupiej i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Nie czuje się gorsza od mężczyzn i wie, że dorównuje im zarówno inteligencją jak i wiedzą. Jej życie zaczyna się dynamicznie zmieniać, odkąd u swojej kuzynki poznaje mężczyznę, który wzbudza u niej szybkie bicie serca. Niestety – aby mogła z nim być, musiałby być bogaty! Jaką decyzję podejmie? Wygra serce, czy rozum?

Will kieruje podbródek w stronę nieba, kiedy patrzy na gwiazdy. Jego twarz rozświetlona blaskiem księżyca jest piękna, ale całkiem dla niej nowa w tym świetle. „Kim on jest? A jeśli go nie znam, czemu jestem taka wzburzona w jego obecności?”.

Uwielbiam książki właśnie za to, że są od siebie tak różne! Każda z przeczytanych lektur wnosi w nasze życie coś innego i nie tylko rozwija wyobraźnię, ale też koi nerwy, wzbogaca słownictwo i wiedzę. Dzięki Córce rewolucji przeżyjecie wspaniałą podróż w czasie. Dowiecie się, jak wyglądała sytuacja w Londynie i dlaczego tamtejsze zmiany były tak istotne dla dzisiejszej Anglii. Przeczytacie też o tym, jak bardzo prawa kobiet były kiedyś ograniczone i dlaczego to się zmieniło. Świetna książka dla wielbicieli historii, choć rodzinne spory Henrietty, jej miłosne wątpliwości i aktywność polityczna powinny zaciekawić wszystkich, bo książka jest po prostu pięknie napisana.

Za książkę i możliwość objęcia jej patronatem medialnym dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

 • Tytuł: Córka rewolucji
 • Autor: Antonia Senior
 • Liczba stron: 536
 • Rok wydania: 2016
 • Data premiery: 2016-10-12
 • Tłumacz: Jakub Jedliński
 • ISBN: 978-83-7976-522-5
 • Oprawa: miękka
 • Wydawnictwo – Czwarta Strona
 • Ocena – 5/6
Ten wpis został opublikowany w kategorii literatura kobieca, patronat i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „„Córka rewolucji” – Antonia Senior – miłość, zdrada i XVII wieczny Londyn

 1. ~Czytelnik pisze:

  Szanowna Pani,
  z zainteresowaniem przeczytałem Pani recenzję książki „Córka rewolucji, przypominam jednak, że książka została napisana po angielsku i została przełożona. Kwestią dobrych obyczajów i przestrzegania prawa autorskiego w przypadku cytowania fragmentów jest podanie nazwiska tłumacza. Zwłaszcza, że jak Pani zaznacza jest „pięknie napisana”, co przynajmniej w 50% jest zasługą tłumacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>