„Odwrócone życie” – Urszula Jaksik pokazuje przewrotność losu

Często mówi się: nie oceniaj książki po okładce. Czasami jest to jednak silniejsze od nas, prawda? Kiedy spojrzałam po raz pierwszy na Odwrócone życie, spodziewałam się lekkiego i bezrefleksyjnego czytadła pełnego miłości i romansów. Na szczęście – bardzo się pomyliłam!

Dzisiaj musi się skontaktować z ojcem – tak go teraz nazywała, odkąd nieoficjalnie wyprowadził się do tej kobiety i zostawił ją samo. Słowo „tatuś” nie chciało jej przejść przez gardło; zresztą zauważyła, że ojciec od razu zaakceptował tę formę, była dla niego wygodna, nie chciał w niej widzieć małej dziewczynki. Czasami jej tego brakowało…

Trudno jednoznacznie wyłonić głównych bohaterów, gdyż niemal każda postać ma tutaj duże znaczenie. Najważniejsza jest jednak Ewa – nastolatka, która musi sama o siebie zadbać, ze względu na tajemnicze zniknięcie jej matki. Mieszka sama, uczy się, biega i chroni swoją prywatność przed rówieśnikami.

Ona, postrzegana przez innych jako silna, kierująca armią ludzi kobieta sukcesu, nie poradziła sobie z jednym dzieckiem. Pozwoliła, by rządził w ich domu, sam decydował o swoim losie, nie potrafiła być w stosunku do niego wymagająca. Musiała się przyznać do totalnej porażki wychowawczej.

Kolejną pierwszoplanową postacią jest Artur – zamknięty w wirtualnym świecie chłopak z monstrualną nadwagą, chorym sercem i opiekuńczą matką. Każde z nich przeżywa osobiste dramaty, zmaga się z przeszłością i przyszłością i walczy z własnym strachem. Ich los w niespodziewany sposób się kiedyś połączy i pokaże, jak przewrotne bywa życie.

Z własnego doświadczenia wiedział, że najpiękniejsze były dwa, trzy miesiące. Nieustanne podniecenie, pragnienie dotykania, radość ze spotkań, chęć dzielenia się wszystkim. Ktoś wymyślił te motyle w brzuchu i się nie mylił. Tylko że życie motyla trwa zaledwie chwilkę.

Podczas lektury można wyczuć, że autorka ma dużą wiedzę i prawdopodobnie wiele w życiu przeszła. Pięknie są bowiem opisane emocje bohaterów – zwłaszcza Ewy i Artura. Książka zmusza do refleksji na parę istotnych tematów: życia, śmierci, choroby, przerażającego postępu techniki czy przeszczepów. Czy przyjmując serce lub nerkę dawcy, biorca zyskuje nowe cechy charakteru? Odwrócone życie pozwoli Wam się nad tym zastanowić. Jeżeli czegoś mi tu zabrakło, to głębi, wątków pobocznych, dialogów i większego elementu zaskoczenia. Jakoś mało tu było wymiany myśli między postaciami – najważniejsze były emocje i myśli bohaterów.

Polecam książkę Urszuli Jaksik wszystkim tym, którzy potrzebują nie tylko relaksu przy lekturze, ale również refleksji, emocji i wiedzy. Sama przeczytałam ją jednym tchem z prawdziwą przyjemnością.

Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przysłanie mi tak wartościowej książki-niespodzianki.

  • Tytuł – Odwrócone życie
  • Autor – Urszula Jaksik
  • Wydawnictwo – Pascal
  • Liczba stron – 336
  • Ocena – 4/6

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii literatura kobieca, polscy autorzy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.