„Czego o Tobie nie wiem” – Aneta Rzepka opowiada o sile kłamstw

Każdy z nas ma tajemnice, zmartwienia i własne sprawy i właśnie dlatego nie zawsze wiemy wszystko o naszych najbliższych. Przeszłość ma to do siebie, że lubi wracać w najmniej spodziewanych momentach i burzyć spokój codzienności i rutyny. Tak jest w przypadku bohaterów tej książki – nagle coś się dzieje i zmienia całe życie, a kłamstwa burzą dotychczasowy spokój.

Położyła się na kanapie w pozycji embrionalnej, próbując zapanować nad szlochem. Zaciskała powieki, żeby nie pozwolić łzom spod nich wypłynąć, a jednocześnie miała nadzieję, że kiedy je otworzy, wszystko, czego dziś doświadczyła będzie tylko złym snem.

Uważam że ta książka jest po prostu życiowa – pokazuje, że ludzie są różni i w odmienny sposób patrzą na świat. Poznajemy zahukaną przez męża Annę, zakochaną Kornelię, przerażoną nową rzeczywistością Olę i Weronikę, do której wróciła przeszłość. Akcja nie jest specjalnie zaskakująca, ale za to życiowa i refleksyjna. Każda z tych historii mogła przydarzyć się właśnie nam i dlatego łatwo zżyć się z bohaterkami.

Sama nigdy nie zgodziłaby się na to, żeby traktowano ją jak praczkę, sprzątaczkę i pomywaczkę, nie jadłaby postaw, które jej nie smakują, a już na pewno nie zrezygnowałaby z pasji czy odrobiny przyjemności tylko dlatego, że szanowny Pan Mąż tego oczekuje.

Chociaż Czego o Tobie nie wiem jest kontynuacją Kieszeni przeszłości, to swobodnie zacząć od drugiej części, a następnie wrócić do pierwszej i poznać młodość naszych bohaterów oraz ich rodzinne sekrety. Ja polubiłam ich już wcześniej, a teraz z przyjemnością czytałam, co się z nimi dzieje w dorosłym życiu.

Anna stała przy oknie w kuchni, spoglądając na szare niebo. Zapowiadał się mokry dzień, prawie tak smutny, jak jej pozbawione blasku oczy.

Anetę Rzepkę należy pochwalić za lekki i przyjemny styl, wspaniale skonstruowanych bohaterów oraz poruszenie paru ważnych tematów, takich jak przemoc domowa czy alkoholizm. Autorka pokazuje, że każdy ma swoje zmartwienia, ale ma również własne marzenia i powinien do nich dążyć. Przypomina, że kłamstwo ma krótkie nogi, a macierzyństwo bywa dużym wyzwaniem pełnym poświęceń. Czego o Tobie nie wiem będzie więc idealną, wakacyjną lekturą – lekką i przyjemną, choć niepozbawioną trudnych wydarzeń. Przypomni nam, że kobiety powinny znać swoją wartość i walczyć o marzenia, a nie spełniać rolę podnóżka dla męża… I właśnie z tą smutną refleksją Was zostawiam, gorąco polecając lekturę.

Z całego serca dziękuję Anecie Rzepce (i Wydawnictwu Czwarta Strona) za możliwość objęcia tej mądrej książki moim patronatem medialnym.

Autor – Aneta Rzepka
Tytuł – Czego o Tobie nie wiem
Wydawnictwo – Czwarta Strona
Ocena – 5/6

Ten wpis został opublikowany w kategorii literatura kobieca, patronat, polscy autorzy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>