Rachel Abbott – „Obce dziecko”, czyli opowieść o rodzinnym dramacie

Obce dziecko to mroczna i poruszająca opowieść, która uświadomi Wam, że dzieci nie zawsze są kochane, dobre i niewinne. Czasem są okrutne, agresywne, bezwzględne, a przy tym niewyobrażalnie sprytne.

Natasha miała zaledwie 6 lat, kiedy została porwana z samochodu, w którym miały wraz z matką wypadek. Mama dziewczynki zginęła na miejscu, a jej córkę czekało życie w piekle, nie tylko ze względu na brak matki… Trudne życie czekało również ojca, obwiniającego się o to, co się wydarzyło.

Nie wiadomo jaki los spotkałby tamtego wieczoru je obie, gdyby z nimi był. Emma od lat próbowała go przekonać, że życie jest serią zbiegów okoliczności, dobrych i złych. Podjęta pod wpływem chwili decyzja, żeby pójść w inną stronę, może sprawić, że człowiek spotka miłość swojego życia albo potknie się o krawężnik i skończy w szpitalu. Życie składa się z tego rodzaju alternatyw.

Minęło 6 lat podczas których, mimo usilnych starań, nie udało się znaleźć dziewczynki. Ojciec ułożył sobie życie na nowo z Emmą i z uśmiechem spędza czas ze swoim maleńkim synkiem. Szczęście pary zostaje zaburzone przez pojawienie się w domu niespodziewanego gościa – Natashy… Więcej nie mogę opowiedzieć o fabule,  łatwo sobie jednak wyobrazić, że nikt nie rozpoznawał w dziewczynie dziecka sprzed 6 lat. Twarde spojrzenie, ostre słownictwo i obojętność to tylko część jej nowych cech. Późniejsze wydarzenia jeszcze bardziej obierają dziewczynkę z dziecięcej niewinności, ale o tym już przeczytacie sami.

Zastanawiała się, co się musi dziać w głowie Nataszy. Dziewczynki w jej wieku zwykle są wrażliwe i oddane rodzinie, tymczasem ona nie czuła przed nimi żadnego respektu. Po jakimś czasie przyszło jej do głowy, że dzieci znacznie młodsze od jej pasierbicy uczestniczyły w wojnach na Bliskim Wschodzie i były przyuczane do zabijania.

Autorce należy się pochwała za wielość wątków, wiarygodność i dobrze wykreowanych bohaterów. Nieco przeraża fakt, że opisana historia mogła wydarzyć się naprawdę… Obce dziecko to ciekawa i dająca do myślenia książka, jednak spodziewałam się bardziej zaskakującej fabuły i szybszej akcji. Mimo wszystko czyta się ją jednym tchem – budzi do refleksji i pokazuje okrutny świat, w którym dzieci przestają być dziećmi. Jestem przekonana, że jak już zaczniecie czytać, to nie będziecie mogli przestać…

 

  • Autor: Rachel Abbott
  • Tytuł: Obce dziecko
  • Liczba Stron: 447
  • Rok Wydania: 2016
  • Numer Wydania: I
  • Wydawca: Wydawnictwo Filia
  • Ocena:  4+/6

 

Za egzemplarz tej książki z całego serca dziękuję Księgarniom Matras.

Recenzowaną przeze mnie książkę znajdziecie tutaj: http://www.matras.pl/obce-dziecko,p,250622

Ten wpis został opublikowany w kategorii thriller i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>