Michael Katz Krefeld – „Zaginiony”, czyli drugi tom przygód Kruka!

Kradzież, pościg, morderstwo, przekręty i tortury – to wszystko i wiele więcej znajdziecie w drugim tomie przygód Thomasa Ravnsholdta autorstwa Michaela Krefelda.
zaginiony Thomas Ravnsholdt Ravn Michael Krefeld recenzja woda blog kto czyta nie pyta literackie
Wyobraźcie sobie Niemcy lata temu – kiedy były podzielone murem Berlińskim i przez to pełne konfliktów. W momencie, kiedy mur zaczyna pękać wiele ludzi pragnie uciec… Dla polityków i oszustów kończą się dobre czasy – ich jedynym ratunkiem jest opuszczenie ojczyzny. W książce możemy obserwować jedną z rodzin, która planuje ucieczkę z kraju. Wbrew pozorom ich sytuacja jest w fabule książki bardzo istotna.
Poznajemy również otyłego, cichego i antypatycznego księgowego, który okrada własną firmę i szuka bezpiecznej przystani, w której będzie mógł wieść spokojne życie. Czy ją znajdzie? O tym możecie przekonać się sami! Jego siostra nie jest jednak przekonana, że brat spędza gdzieś przyjemnie czas… Martwi się o niego i zgłasza się do znanego nam z pierwszego tomu Ravna, prosząc o odszukanie Mogensa. Dziewczyna ma bowiem przeczucie, że jej brat znalazł się w niebezpieczeństwie!

Książka wciąga już od pierwszych stron i pokazuje dawne czasy Republiki Niemieckiej i strasznej przemocy… Jest tutaj również szaleniec, jednak takich postaci nie chcę Wam przedstawiać, gdyż mogłoby to popsuć Wam przyjemność z czytania.

Chociaż Zaginiony jest drugim tomem przygód byłego policjanta, to (prócz tych samych postaci), książki są zupełnie niezależne i nie trzeba czytać pierwszego tomu, aby zrozumieć drugi.

Nieprzypadkowy jest również fakt, że na okładce znalazł się kran… Woda ma tutaj bardzo duże znaczenie, a wymyślona przez Krefelda tortura napawała mnie przerażeniem. Nie da się ukryć, że ten autor ma niesamowitą wyobraźnię i nieco makabryczne pomysły na fabułę… Ukryte kamery, praca służb bezpieczeństwa, wymyślne tortury i manipulacja – to wszystko autor przedstawia nam bardzo realistycznie.

Michael Katz Krefeld dobrze stopniuje napięcie i pokazuje nam jednocześnie parę wątków, które w końcu się łączą i tworzą logiczną całość. Czytając Zaginionego musimy być jednak czujni i zwracać uwagę na to, czy jesteśmy w przeszłości, czy w teraźniejszości. W przeciwnym razie możemy się nieco pogubić!

Jedyną wadą książki jest mały element zaskoczenia – niestety wielu rzeczy można się tutaj domyślić. To jednak nie zmienia faktu, że Zaginionego czyta się jednym tchem! Właśnie dlatego w tej recenzji nie znajdziecie żadnych cytatów – byłam tak ciekawa dalszego ciągu akcji, że zupełnie zapomniałam o zaznaczaniu ciekawych fragmentów.

Książkę polecam miłośnikom kryminałów i wartkiej akcji! I chociaż pierwszy tom podobał mi się bardziej, to jest to spowodowane jedynie ciekawszą dla mnie tematyką. Pierwszy tom opowiadał o prostytucji i nielegalnym handlu ludźmi, a w drugim spotkamy znacznie więcej polityki… Możemy jednak zrobić sobie powtórkę z historii Niemiec, co jest dla mnie atutem – wiele się można nauczyć i sporo spraw zrozumieć. Zaginionego czyta się dosłownie jednym tchem. Autor intryguje, przeraża, wciąga i zachwyca swoją wyobraźnią i wiedzą o historii Niemiec. Jestem przekonana, że pisarz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i wkrótce będę miała okazję przeczytać kolejny tom przygód Ravna!

 

PREMIERA 5 LISTOPADA!

 

 • Autor: Michael Katz Krefeld
 • Tytuł Oryginału: Savned
 • Seria: Ravn
 • Gatunek: kryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny
 • Liczba Stron: 417
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788308060445
 • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:  4/6
Ten wpis został opublikowany w kategorii kryminał i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>