„Bliżej Dalej” – M.A. Trzeciak – niebanalna lektura pełna magii

Chyba każdy z nas czasem ma tak, że robi coś pod wpływem impulsu… Czasem się po prostu czuje, że trzeba postąpić tak, a nie inaczej! Dziś skręcić w prawo, a nie w lewo albo pojechać rowerem zamiast samochodem. Wielu z nas doświadczyło również dziwnego wrażenia, że coś złego dzieje się z bliską osobą… Ja niejednokrotnie tak intensywnie myślałam o kimś bliskim, że w końcu do mnie dzwonił! Między innymi o tym, że nic nie dzieje się przypadkiem opowiada książka M. A. Trzeciak, która może być bliżej bądź dalej Waszego serca… Do mojego trafiła w 100 procentach!

 

BLiżej Dalej recenzja Trzeciak opinia dama karo kto czyta nie pyta blog
Bliżej dalej to książka o trudnych rodzinnych relacjach, wpływie naszego dzieciństwa na dorosłość oraz przede wszystkim o wspomnianej wyżej intuicji! Dzięki tej książce dowiadujemy się, że nic nie dzieje się przypadkiem, a każda osoba spotkana w naszym życiu ma na nas jakiś wpływ. Jako pedagog dostrzegam w tym wielką prawdę, z której nie każdy z nas zdaje sobie sprawę!

Główną bohaterką jest Matylda, która odciąwszy się od wcześniejszego życia wychowuje samotnie córkę -  z dala od problemów i wspomnień. Los jednak bywa przewrotny i sprawia, że wspomnienia same do niej wracają w postaci przyrodniej siostry – Rity. Rita swoim przyjazdem zaburza uporządkowany i idealny świat Matyldy niosąc smutną wieść – ich ojciec nie żyje. Matylda postanawia zabrać swoją córkę i pojechać na pogrzeb w miejsce, gdzie kryją się wszystkie jej tajemnice… Tajemnice, przed którymi chciała uchronić córkę!

W domu ukochanej ciotki spotykają się trzy przyrodnie siostry, które chcą pożegnać wspólnego ojca. Pewne niespodziewane wydarzenia sprawiają, że muszą znów się do siebie zbliżyć. Dla każdej z nich jest to duże wyzwanie! Rita bowiem jest szaloną perkusistką zmieniającą mężczyzn jak rękawiczki i nie wylewającą wódki do rękawa, a Stella wyglądem przypomina mężczyznę i wybiera sobie niebezpiecznych i agresywnych partnerów… A Matylda? Wydaje się bezdennie nudna i uporządkowana. Mogłoby się wydawać, że nic nie łączy tych diametralnie różnych kobiet! Łączy je jednak wspólny ojciec i odziedziczone po nim zdolności – niespotykane u „normalnych” ludzi. Jakie? Przekonajcie się sami, jeżeli lubicie niecodzienne książki!
W obliczu śmierci ojca siostry muszą się zjednoczyć, wzajemnie wspierać i zrozumieć siebie nawzajem… Każda z nich jest w jakiś sposób zagubiona we własnym świecie! Ale czy każdą z nich można jeszcze uratować? Czy Matylda może stać się w końcu empatyczną matką, a nie dyrektywnym robotem? Czy Stella zahamuje swój pociąg do niebezpiecznych mężczyzn lubiących przemoc? Czy Rita wygra walkę z alkoholem i spoważnieje? Tego wszystkiego możecie się dopiero dowiedzieć! I choć książka może się wydawać momentami oczywista i oparta na stereotypach – mnie zupełnie nie przeszkadzało to w odbiorze.

 

Wszystko co się dzieje w życiu ma jakieś znaczenie – przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość, a każda spotkana osoba coś w nas zmienia. Książka jest przy tym pełna magii – łączy realizm z elementami fantastycznymi.
Prawdopodobnie książka nie każdemu przypadnie do gustu – właśnie ze względu na swoją wyjątkowość. Na mnie działała jak magnes – fascynowała, przyciągała, dziwiła i zaskakiwała! Właśnie ze względu na to, że była jednocześnie prawdziwa i pełna abstrakcji. Wiem jednak, że nie wszyscy lubią książki, które są lekko oderwane od rzeczywistości i mają elementy, których nie da się wytłumaczyć za pomocą logicznego myślenia i dedukcji.

„Bliżej dalej” mówi o uczuciach, emocjach, związkach, relacjach i porusza wiele potrzebnych (aczkolwiek czasem trudnych) tematów. Książka jest jednak nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim skłaniająca do myślenia i jednocześnie dająca przyjemne odprężenie. Nic dziwnego, że otrzymała wyróżnienie w kategorii prozy pomorskiej na Targach Książki COSTERINA 2014. Dodam jeszcze na zachętę, że fabuła nie jest tutaj najważniejsza! Najbardziej bowiem zachwyca klimat i magia, które są wyczuwalne na każdej ze stron… Bliżej dalej ma wszystko to, co kocham w książkach – piękny język, humor, mądrość życiową, metafory oraz moc wzbudzania do refleksji.

 

 

 • Autor: M. A. Trzeciak
 • Tytuł Oryginału: Bliżej Dalej
 • Gatunek: literatura kobieca
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 358
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:  5/6
Ten wpis został opublikowany w kategorii literatura kobieca, polscy autorzy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „„Bliżej Dalej” – M.A. Trzeciak – niebanalna lektura pełna magii

 1. ~As Kier pisze:

  Czekałam na tę recenzję i w końcu się pojawiła. Jestem ciekawa tej książki, lubię tajemnice, nierozwiązane problemy, mądrość życiową… Przestraszyło mnie jednak zdanie, że jest momentami oczywista i oparta na stereotypach… Ale sprawdzę sama. Każdy zasługuje na drugą szansę – i nie tyczy się to tylko bezpośrednich relacji :)
  Co do samego tekstu, to przyjemnie się recenzję czyta. Podoba mi się, jak piszesz. Zresztą wiesz… :)

  • ~Dama Karo pisze:

   Może i wiem, ale za każdym razem miło mi to słyszeć – to naprawdę motywuje! <3 Dziękuję!
   Mnie to jakoś specjalnie nie przeszkadzało – przerysowani bohaterowie też mają swój urok, a sama książka (przynajmniej mnie), zaczarowała! :)

 2. ~barwinka pisze:

  Lubie takie książki, skupiające się na uczuciach a nie na prędkiej akcji. Z chęcią bliżej poznam się z tym tytułem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>